A zene, mint orvosság
A hallást is használhatjuk az egyensúly helyreállítására. Bizonyára senkinek nem kell elmagyarázni, hogy, ha kellemes, lassú zenét hallgat, idegei megnyugszanak, míg a zajok hatására izgatottsága csak fokozódik, feszültsége nő. A Gandharva Véda, azaz az ősi indiai zene a természet örök zenéjeként ismert, úgy is mondhatnánk, hogy a természet ritmusának és dallamának zenei megfogalmazása. Ahogy a nap folyamán a természet ritmusa folytonosan változik (reggel élénkség, estefelé viszont lenyugvás, éjfélkor pedig mély nyugalom jellemzi), úgy változik a Gandharva Véda zenében játszott rágák (részben kötött, részben improvizatív darabok) ritmusa és minősége a nap folyamán, ekképpen tükrözve a természet ritmusát. E zeneterápia segítségével újra felvehetjük a természetes ritmust és semlegesíthetjük az idegrendszerünket megterhelő stresszeket, feszültségeket. Ahogy a Maharishi Gandharva Véda atyja, Maharishi mondja: „A Gandharva Véda a boldogság nyelve, a boldogság tudománya és művészete, a természet dala”.
Nyugtató ízek
Természetesen az ízlelés sem maradhat ki a felsorolásból. Ahogy az édes és meleg illatok, úgy az édes ízek, meleg ételek, italok is nyugtatják a váta dósát. Az idegeink csillapítása végett részesítsük előnyben a meleg italokat, például a teákat, s kerüljünk minden hideget, s az izgatószereket (kávét, szénsavas üdítőket) is. Egy-egy városi üzlet-roham után kényelmesen leülve kortyolgassunk édesgyökér, édeskömény, gyömbér vagy ánizs teát tetszés szerint ízesítve. Ha pedig már meguntuk a teákat, bevethetünk egy csésze meleg, vaníliával vagy fahéjjal és cukorral ízesített tejet is.
Gyakorta előfordul, hogy elménk túlpörög a napi teendők tervezésében, elvégzésében, és hiába bújunk ágyba, már nem tudunk elaludni. Az ájurvéda ezt egyértelműen a váta dósa egyensúlyvesztésének tulajdonítja. Ilyenkor két dolgot érdemes megfogadni: időben (22 óra) lefeküdni, s lefekvés előtt fél órával meleg, fűszeres tejet inni. A meleg tej segít mély álomba szenderülni. A tejet ízesíthetjük sáfránnyal, szerecsendióval vagy kardamom, fahéj, gyömbér és szegfűszeg keverékével, s egy kevés cukorral.
Dienes-Nagy Erika