Áhítattal teli várakozás, meghitt békés otthon, csendes készülődés – ilyennek kellene lennie az adventnek. Ehelyett reklámoktól zajos, hideg utcákon üzletből üzletbe rohanunk, versenyt futunk az idővel: ajándékokat vásárlunk, csomagolunk; otthon bejglit sütünk, takarítunk, majd szentestére: kimerülünk. De vajon szükségszerű velejárója ez az ünnepi készülődésnek vagy tehetünk valamit az adventtel járó kimerültség és stressz elkerüléséért?

Természetesen igen. Mindenekelőtt nem árt jó előre, azaz már hónapokkal hamarabb gondolatban felkészülni az év legjelentősebb családi ünnepére. Már év közben lejegyezhetjük ötleteinket: kit, mivel szeretnénk meglepni, mire van szüksége, miféle új ötleteket kívánunk megvalósítani a lakásdíszítésben, vagy a konyhában. S nem árt azt sem papírra vetni: melyik ötlet milyen eszköz- és anyagigénnyel bír. Így, amikor elérkezik az idő, már nem kell annyit törni a fejünket, csak be kell szerezni a szükséges hozzávalókat.

Az előrelátás mellett azonban számos nyugtató, lazító hatású módszert ajánlunk most arra az esetre, ha a rengeteg utolsó pillanatra maradt teendő közepette szeretnénk kicsit ellazulni, testileg-lelkileg felfrissülni, vagy éppen erőt gyűjteni a következő feladathoz.

Nyugtató illatok

A test és lélek nyugalmának előidézésére kiválóan alkalmasak az érzékszervekre ható módszerek. A nyugalom megteremtésében fontos szerepet játszhat a szaglás, hiszen a szagok közvetlenül a hipotalamuszba jutnak, így képesek azonnali üzenetet küldeni a test bármely részébe. A helyesen kiválasztott illatok alkalmazásának művészetével, az aromaterápiával tehát gyors frissítő hatást érhetünk el.

Az ősi indiai orvoslás, az ájurvéda feltárja előttünk, hogy a tél úgynevezett váta évszak, hiszen az e dósára (pszicho-fiziológiai típus) jellemző szárazság és hidegség uralja. A karácsonyi készülődéssel járó rohanás, stressz, aggodalom szintén ezt a dósát billenti ki leginkább az egyensúlyából, éppen ezért a váta dósát kell ilyentájt a leginkább nyugtatni.

A váta dósát az édes, meleg és savanyú illatok nyugtatják, mint amilyen a narancs, a citromfű, illetve a bazsalikom. Éjszaka, lefekvés előtt cseppentsünk néhány csepp illóolajat az ágyunk mellett elhelyezett aromamécsesbe, s becsukott szemmel, ágyban fekve lélegezzük be a finom nyugtató illatot. Fél óra párologtatás után oltsuk el a mécsest, a szobát azonban nem muszáj kiszellőztetni, mert így egész éjszaka élvezhetjük a jó hatást. Az aromák belégzésére az éjszaka a legmegfelelőbb időszak, hiszen napközben a különféle látványok, és zajok elpalástolják az illatokat, így elvész gyógyító hatásuk egy része. Az illatgyógyászathoz lehetőleg 100 %-os tisztaságú aromaolajakat használjunk.

Kellemes lazulást mindenkinek!

Dienes-Nagy Erika